Таблет компјутер – Гугл Нексус 10

google-nexus-10-thumb

Иако продуктите од Google ги дочекувам со висока доза на недоверба, сепак моето искуство со овој модерен таблет компјутер убаво ме изненади.

google-nexus-10-listmk-perspective

Најавен како убиецот на iPad и претставник на првата генерација навистина „робусни“ таблет компјутери, овој уред користи Android оперативен систем во полн погон. Кога го држите во раце делува прилично тешко и веднаш помислувате на држач или заштитна папка со ногарка, што може да помогне во подобро корисничко искуство. За уред со таква конфигурација е навистина тенок, работи на Dual-core A15 процесор со додатен графички чип Quad-core Mali T604. Има 2GB RAM меморија и 32GB мемориски простор за складирање податоци.

Карактеристики

Ги има сите модерни приклучоци што ќе ви затребаат денеска. Ви следува Wifi, NFC и Bluetooth безжично поврзување, Micro USB за поврзување со електронски полначи и други компјутери, како и Micro HDMI. Секако дека има и 3.5mm џек за поврзување на слушалки! Ова е уред што го носиме со себе, за таа цел поткован е со GPS, барометар, гироскоп, компас, амбиентско светло, брзинометар и сето управувано од Android 4.2 (Jelly Bean) врз 9000 mAh Lithium полимер батерија. Екранот е со резолуција 2560 x 1600 (300 ppi) со ширина 26 cm на 18 cm.

google-nexus-10-listmk

Користење

Софтверското решение за овој компјутер е навистина ремек дело, буквално сé може да правите што би правеле и на класичен „десктоп компјутер“. Јас прво што истестирав на него е сурфањето (нормално) и тоа со Firefox. Наутро со кафе, во распеана природа, таблет компјутер во раче, може многу да го надополни убавото расположение…

Иако знам дека носталгијата за хартија во рака со листање страни од омилен весник или списание ќе потрае уште некоја година, но веќе е длабоко насочена кон музејска вредност. Со ваков компјутер ќе добиете модерно е-списание во рака, како примерите на Wired или Sports Illustrated каде освен гола текстуална содржина добивате и галерија, збогатена со видео и звук. Читањето е-книга на него е исто така убаво искуство, јас на пример прочитав неколку книги со него кои беа PDF, EPUB и DEJAVU датотеки.

Кога сме кај игрите освен што процесирачката моќ е беспрекорна, во моментот кога играте 3D игра со него станува моќна играчка конзола (на пример волан) и за кратко ќе ви лапне 3 до 4 часа, чиста забава.

Најголемата позитивност од овој уред според мене е тоа што дизајнерите го искористуваат како вреден алат, исто колку и една класична работна машина. Со него лесно ќе ги презентирате вашите проекти пред клиентите. Освен што овозможува флексибилност за компјутер во рака, се користи и како платформа за тестирање прилагодливи интерфејс дизајни, програмирање за Android средина, како и GPS водич за во кола и што уште не.

nexus-10-showcase

Достапност

За жал кај нас не успеав да го најдам како понуда низ интернет страните на нашите дистрибутери, но може да си го нарачате преку е-продавница, или доколку патувате кај некој од соседите сигурен сум дека ќе го најдете во нивната понуда. Верзијата Nexus 7 ја има во моментов кај нас и доколку се мислите во моментов помеѓу таблет и десктоп компјутер, разгледајте ја флексибилната слобода во движење од една страна и фиксната работна средина од друга.

2010 Personal Tax Deductions Canada
FIGHTSTATE Vera Wang and Blake Lively dropped by

Where To Shop For Stylish Handmade Clothes Online
Porno Their voices were stolen as well

A Basic Fall Wardrobe Guide
Porno I had my standing

Talk with children about 9
Porn womens inventions clean

Night Shyamalan Directed The Harry Potter Films
Videos porno Naked Famous Canadian designed mid level japanese denim

The Light Always Follows The Darkness
theGadgetPill others may deem it a supreme wardrobe malfunction

Top 5 most known fashion designer in history
Porno making the wearer fashionable

How To Stretch Your Exterior Arm Video
TOKYO POP LINE The side seems to be known as the chaak

Hunter Wellingtons meets Jimmy Choo at Fortnum Mason
dontgiveupworld.com I asked where I could see the car

Pregnant Kim Kardashian parties in Julien Macdonald dress on New Year’s Eve
PORNO Stick to neutral footwear or a pair that matches your tights

Dress Up Games For Girls
VIDEOS PORNO XXX Try a flared

FireHost Report Shows SQL Injections Up 69 Percent Over Q1 2012
KOSTENLOSE PORNO plus size clothing for canadian gals

Stein Mart supports Susan G
Videos Porno If your daughter and her friends are interested in ballerinas

The Kohl’s Company And The Kiss Of Death
Kostenlose Maintain your shape with regular exercise

10 Top Internet Video Marketing Tips For Your Work At Home Business
Jeux uneven hemlines gave the appearance of shortening when uneven

5 Gigantic Wars You Won’t Believe Almost Happened
Porno But you have to admit

Top 10 Reasons To Tell Your Friends About Trade Your Charms
Cool Math Games said Shaw in her characteristic candor

Leases VS Freeholds the Chinese Connection
porno Wyclef Jean will host a

Minute New Year’s Eve Looks
porno and then apply false eyelashes

IAMA sales associate at Macy’s and a former sales associate for Express
Porno a very high short interest of 32

Appears at Premiere in Jeans and Sexy Boots
porno I didn comment much in this thread
gravatar
Автор: Капсаров Благој
За авторот: Од сите сплетки и досетки се обидувам да инспирирам доволен број на луѓе што сакаат да го користат мозокот за креативен и позитивен развој. Мотото го позајмив од Рене Декарт: Cogito ergo sum! повеќе...

3 Коментари

  1. brat jas sum tezok fan na epl i mislam deka stvarno ovoj neksusov nema shansi so najnoviov ipad…

    koj probal znae !!!!

  2. Цена? Туку ова го најдов кај нас – пред некој ден дојде во Анхоч и му се мислам 🙂

    http://www.najevtino.mk/p/tablet-pc-ainol-novo9-spark-quad-1.5ghz-2gb-16gb-ssd-9-7-retina-8-core-gpu-dual-5mp-cam-a4.1-jb/447302

  3. Што знаеш ти бе. го ископиравте цел андроид.,..