• Prikaznata za taraba
    Приказната за тараба

Листа на сигурни фонтови за користење во веб страни

листа на сигурни фонтови

Многумина од вас сигурно се запрашале: “Кои фонтови се сигурни за користење во веб страните?” и “Дали постои листа со сигурни фонтови за користење во веб страните?”.

Сигурните фонтови се секогаш важни, но многу веб дизајнери забораваат на овој важен чекор при креирањето на веб страните. Некои користат фонтови кои се слични на оние кои се сигурни за користење, но бидејќи тие не се сигурни, избраниот фонт автоматски ќе се смени во некој друг на оперативниот систем кој го нема тој фонт, и притоа може дизајнот да се измени.

Во овој пост ви претставувам листа на сигурни фонтови за користење во веб страни со која се надевам ќе ви помогнам на повеќето од вас.

Повеќе

Алфабетата како мајка природа

list-bukvi

Неделава ја започнавме со типографијата како креативен израз и сакаме тоа да го продолжиме во инспиративна смисла. Повелете искористете ги овие букви во вашите наредни дизајни или нека делуваат на вашата инспиративна светилка. Можеби некои од вас ќе се свртат кон природата како инспирација за нивните наредни креативни дела.

Повеќе

Инспиративна типографија #1

inspirativna tipografija

Типографијата може да биде еден од најфасцинантните елементи на некој дизајн. Без разлика дали станува збор за веб дизајн, постери, списанија, билборди или било каков друг вид на визуелна комуникација, типографијата може да биде голем извор на инспирација за дизајнерите. Следува листа на повеќе од 15 типографски дизајни.

Повеќе

Надгледување статус на интернет страна со PHP

Надгледување на статус на интернет страна со PHP

Како веб програмери/администратори најверојатно сте се нашле во ситуација кога интернет страната на некој клиент е падната подолго време, а вие не сте приметиле. Во овој пост ќе ви понудам едно доста просто, но сепак ефикасно решение за ваквите проблеми. Имено ќе направиме скрипта во PHP што ќе проверува на секои 60 минути дали вашата интернет страна е достапна и функционира правилно.

Повеќе

A matter of taste – креативни модни креации

a-matter-of-taste

Модата што се јаде е инспиративна веќе подолго време, а фотографот Fulvio Bonavia направи изненадувачки модни креации направени со овошја, сирење и чоколадо меѓу другите, за неговата последна книга “A Matter of Taste”.

Повеќе

Внесување и бришење на податоци со jQuery и PHP

vnesuvanje brisenje

Во овој туторијал ќе ви објаснам како да внесувате и бришете коментари/податоци во база без да се вчита страната по ново, нешто слично како Facebook. За да го постигнеме ова ќе користиме PHP, jQuery, малку SQL и CSS за изгледот.

Крајниот резултат можете да го погледнете тука или пак да го преземете.

Повеќе

Нацртај векторски Таблет-уред со Inkscape

Една мала лекција за големината на слободниот софтвер и што сè може да правиме со него (да расчистиме стереотипи и слично). Inkscape како векторска алатка во последните неколку години зазема еден сериозен потфат кај дизајнерите желни за нови предизвици што често пати експериментираат. Во денешниот туторијал ќе помогнам во создавањето на измислен touch-pad tablet. Незнам дали го исполнува нивото на детаљите што можеби повеќето графички дизајнери го очекуваат, но тоа сепак е релативно.

Повеќе

Страна 20 од 29« Прва...10...1819202122...Последна »