Листа на сигурни фонтови за користење во веб страни

листа на сигурни фонтови

Многумина од вас сигурно се запрашале: “Кои фонтови се сигурни за користење во веб страните?” и “Дали постои листа со сигурни фонтови за користење во веб страните?”.

Сигурните фонтови се секогаш важни, но многу веб дизајнери забораваат на овој важен чекор при креирањето на веб страните. Некои користат фонтови кои се слични на оние кои се сигурни за користење, но бидејќи тие не се сигурни, избраниот фонт автоматски ќе се смени во некој друг на оперативниот систем кој го нема тој фонт, и притоа може дизајнот да се измени.

Во овој пост ви претставувам листа на сигурни фонтови за користење во веб страни со која се надевам ќе ви помогнам на повеќето од вас.

lista na sigurni fontovi

gravatar
Автор: Даниел Брзанов
За авторот: Здраво! Јас сум Даниел a.k.a. Delicon, се занимавам со веб дизајн и програмирање повеќе од 10 години и сакам да го споделам своето знаење со сите што се заинтересирани за тоа.

7 Коментари

 1. Одлична и корисна листа. Фала.

  Сега ни фали и напис за WOFF (Web Open Font Format) и за Google Font Directory/API и сличните сервиси … 🙂

  Мала поправка: Фонтот на мајкрософт се вика „Trebuchet MS“, наместо „TreMuchet MS“

 2. @Ванчо Орданоски

  Печатна грешка, исправено. Фала.

  За WOFF и Google Font API ќе пишувам во некои од следните туторијали.

 3. I don't know russian, but I'll tell you that this infographic is just awesome. 🙂

 4. Ubavo Daniel.

  Problemot so fontovite ednostavno, bar jas, se obiduvam da go resam so koristenje na grupa-familija na fontovi. Мислам дека тоа е најпрактично и едноставно решение.

  Drugoto e pak so koristenje na kodnite strani, kolku sto imam iskustvo UTF-8 e najprikladen za nas, мислам Македонскиот јазик. Istoto go pravam i vo bazata, pa dosega nekako plivam.

  Поздрав,

 5. Helvetica на Windows е Arial т.е 99% сличен (да не речам ист) фонт со Helvetica, незнам зошто 0 е ставено.

 6. […] Последни коментариКапсаров Благој на Листа на сигурни фонтови за користење во веб страни (пред 3 часа )Krste на Листа на сигурни фонтови за […]