UI Дизајн

Листа за потсетување: CSS кратенка за фонт


Кога се одредува стил на фонт во веб-страна што ја изработуваме, во CSS-от најчесто користиме font-family, font-size, font-weight, поточно, нашиот код изгледа нешто како ова:

Повеќе

Рецепт за изработка на проект

recept_thumb

Доколку сакаме да приготвиме проект што треба да биде вкусен и добро послужен на масата, треба да се користат потребните-основни состојки за изработка на еден проект. Тоа не значи: „За приготвување на ова јадење ќе ви требаат 45 минути и ќе ве чини 450 денари…“ – Храна и вино, но слична е презентацијата.

Повеќе

Како да направите копче во Photoshop

klikni me

Во овој туторијал ќе ви покажам како да направите копче во Photoshop кое ќе изгледа супер и ќе ги натера вашите посетители на сајтот да кликнат на него без никакво размислување. 🙂 Копчето ќе можете едноставно да го прилагодувате според вашите потреби, да му ја менувате бојата или големината и тоа само со неколку клика.

Повеќе

Интернет за по дома

thumb_internet

Оваа колекција на цени е правена по некое мое истражување како обичен потенцијален интернет муштерија и доколку сум пропуштил нешто/некој тоа е затоа што информациите на интернет дистрибутерите во Македонија не стигнале до мене како потенцијален купувач. Информациите содржат цени за интернет пристап од било каков карактер/уред/извор со задолжителните додатоци, но тие се само додатоци.

Повеќе

Моќта на Фејсбук

Денес и малите деца знаат што е Фејсбук. Денес никој не прашува за и-мејл или мобилен, прво те прашуваат дали имаш профил на Фејсбук. Колку е голем и популарен зборува тоа што има над 500 милиони корисници низ целиот свет, и над 500.000 во Македонија. Го користат од десетгодишници до мултимилионерски компании. Дали сте знаеле дека секој Фејсбук корисник е фан на просечно 80 страни, групи, настани. Дека секојдневно се споделуваат 900 милиони слики, видеа, линкови, настани, постови, честитки, текстуални пораки…

Повеќе

Домашна веб-збирка, сесија јули-август 2010

Juli Avgust 2010

Баш ми е драго што можеме почесто да правиме вакви веб-збирки се со цел да го прикажеме тоа што вреди да се посетува на нашиот интернет универзум. Собрав десетина прилично нови интернет страни од кои може и да се научи по нешто.

Повеќе

Воведуваме прашања и одговори (ПИА)

Прашања и одговори

Со цел да го споделиме нашето знаење и искуството што го имаме стекнато до сега во креирањето дигитална содржина, воведуваме ново надополнување на list.mk каде што секој може да постави (не толку тешко) прашање од техничка природа и да добие соодветен одговор. Прашањата што ќе бидат разгледувани треба да се однесуваат на интернет технологијата како што е веб програмирање, веб дизајн, графички дизајн, фотографија, цртање, работа со бази и сервери, хостирање на интернет страна и слично. Етикетата за активностите со прашањата ќе ја препознаете под кратенката ПИА (прашања и одоговори).

Повеќе

Страна 5 од 8« Прва...34567...Последна »