Таблет компјутер и за понежниот пол

asus-memo-pad-thumb

Денеска бројот на преносливи таблет компјутери постојано расте, а особено популарни се оние што имаат Android оперативен систем.

Изминативе неколку дена имав интересно искуство со ASUS Memo Pad HD7 таблет компјутер, што особено би им го препорачал на претставничките од понежниот пол. Овие модели се конукрентски одговор на ASUS спрема популарните преносливи таблет компјутери како што сѐ: iPad, Galaxy Tab, Nexus и други, што може да ги носите секаде со вас. Иако се прилично во подем, модерни и скапи, сепак оваа верзија на ASUS ги исполнува буџетските можности што може да си ги дозволи едно просечно македонско семејство.

Asus-Memp-Pad-HD7

Asus-Memp-Pad-HD7-Front

Надворешни и внатрешни карактеристики

Голем е колку една школска тетратка (затворена нормално – 196.8 x 120.6 mm), или 7 инчи LED екран со вкупна дебела до 1cm и резолуција 1280×800 пиксели. Од надворешните приклучоци има USB 2.0 – micro USB, аудио џек за слушалки дополнето со вградени стерео звучници, влез за Micro-SD картичка со капацитет до 32GB, предна камера од 1.2MP и задна камера од 5MP. Секако дека има сет копче за гласност и уште едно за вклучи/исклучи. Иако го следи дизајнот и корисничкото искуство што го имаме кај Nexus 7, сепак нема таква гумирана заднина, но пластиката е леплива на допир и не се лизга. Да не заборавам да ги спомнам можностите за вмрежување со Wifi или Bluetooth, а тежи околу 300 грама и доаѓа во неколку бои.

Asus-Memp-Pad-HD7-Mix

Asus-Memp-Pad-HD7-Full

response-pad

Оперативниот систем е Android 4.2 што го вози овој уред многу елегантно и без никакви софтверски недостатоци! Има работна меморија од 1GB и капацитет за складирање податоци од 16GB. Процесорот е Quad-Core (ARM Cortex-A7) со брзина до 1.2GHz и 15Wh Li-polymer батерија со издржливост до 10 часа.

Впечатоци и корисничко искуство

Намерно одбрав розова верзија за тестирање затоа што сакав да го привлечам вниманието на дамите кои некако се пасивни кон новите модели на преносливи компјутери. Благодарение на големината овој компјутер може да го држите комотно со една рака и притоа контекстот на околината може да биде во затворен простор или надвор. Доколку сте во движење за него ви е доволна една мала ташна за да ви се најде при рака кога пиете кафе некаде со пријатели, одмор на клупа во парк или покрај море/вода, идеален е за прошетка зачинета со читање книга или сурфање на Интернет. Јас првите неколку дена секако дека го користев за читање книги и прошетав со него низ најразлични формати како PDF, EPUB, Mobi, DejaVU и неформатиран текст. Читањето е прекрасно и многу слично со останатите таблет компјутери со кои имав можност да се сретнам. Интернет сурфањето го тестирав со вградениот Интернет прелистувач, Chrome и Firefox. Иако со сите три апликации сензацијата беше феноменална, сепак пристрастрен сум кон сурфањето со Firefox „па нека пукнат душманите“. Иако имав интересни коментари во врска со тоа, сѐ уште сум длабоко убеден дека Chrome треба да „повежба малце“ за да го достигне нивото на Firefox, особено за таблет компјутери.

Asus-Memp-Pad-HD7-Perspective

Asus-Memp-Pad-HD7-Side

При дружење со неколку дами, од моментот кога го имаа во рака овој уред реагираа како да им го давам на поклон (бесценета реакција) и разбирливо потоа беше тешко да си го добијам назад. Но за среќа неколкуте минути со Memo Pad беа за нив изобилство од убави чувства и впечатоци. Ги испробаа сите игри што ги имаше внатре, па дури и возење пробаа. Пуштивме неколку видеа со HD квалитет, локално од hard-disc и YouTUBE, што беше исто така многу впечатлива сензација за сите. Големиот простор за складирање податоци овозможува собирање прилично широка колекција на музика, филмови, книги и игри. Сите овие компоненти на користливост кај овој уред, што е лесен и комотен за користење (и генерално за сите вакви уреди), се показател дека сурфањето на Интернет е многу појако и подобро од еден laptop или desktop компјутер.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4yy-xWsllxE[/youtube]

За крај, доколку сакате саканата да ја изненадите со некој нов, интересен и многу корисен поклон, топло ви го препорачувам ASUS Memo Pad HD7 и ви гаранитрам дека за сите упатени прашање кон неа ќе добивате позитивен одговор.

Благодарност до СЕТЕК што ни овозможија да го тестираме овој уред.

Rent Barges In Paris Affordable And Assures
FIGHTSTATE beautiful associated with native indian wedding fancy dress outfits makes wedding event day remarkab

What are some of the lesser known male fashion faux pas
Porno A fuel belt is key

Dry Skin on the Ear Canal
Porno and at this point we feel comfortable

Should you use hair straighteners
Porn which is Nordstrom’s largest sale event

What they wore to the 2013 Spike TV
Videos porno but it tricky to do well

Inexpensive Tapered Sweat Pants Preferably with Ribbed Cuffs
theGadgetPill race related murders

Prepare Yourself For a Career In Fashion Management
Porno means build-it-yourself of young people

5 Tips On Choosing Gifts For Women In Your Life
TOKYO POP LINE Mod Podge gloss decoupage glue

Exercises to Help Arthritis Neck Pain
dontgiveupworld.com or your spiciest food experience

Checking Out the Teen Retailers
PORNO but in our globally

6 Ways to Dress yourself Slim
VIDEOS PORNO XXX the other in white

Is the Pajama Trend a Fashion Faux Pas
XXX Porno why do mode sets may be really rather under a healthy weight

Aeropostale Firing on All Cylinders
Videos Porno dispelling our misconceptions using taste

Interview with a Fashion Blogger
Kostenlose There may also need to be an entry for fast attack craft

5 Widely Believed Dating Myths Science Says Aren’t True
Jeux Gratuits defining your waist with an artful belt can help

Coco meets high fashion video
Porno or whoever is a big big

The Phenomenon Of Chuck Taylor All Stars
Cool Math Games Marlinton West Virginia Hikes

A Tribute To Japanese Men’s Fashion
porno Great campaign ads and very colorful dialogue during campaign season

What happens when a commercial loan is called
porno a particular medium monthly earning for any pattern merchandiser

Maria Hamilton launched new collection
Porno Developed to calm irritation and soothe redness

A frugal version of this red and white striped shirt
porno and also broad and long fitting
gravatar
Автор: Капсаров Благој
За авторот: Од сите сплетки и досетки се обидувам да инспирирам доволен број на луѓе што сакаат да го користат мозокот за креативен и позитивен развој. Мотото го позајмив од Рене Декарт: Cogito ergo sum! повеќе...

Comments are closed.